Telit Modül ile Proje Geliştirme -1

(Bu yazı Lisans Tezim olan Web ve Mobil Kontrollü İnsansız Hava Aracı Projesi notlardan derlenmiştir.)

Bu yazımda yazılımın dışına çıkarak elektronik ile alakalı konulara gireceğim. Telit GL865 DUAL model GPRS modülü ile tanışıp projelerinizde kullanabilmek için ipuçları vermeye çalışacağım.

Öncelikle aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi cep telefonlarımızın da veri transferini oluşturan ana modulün bir örneğini oluşturmaktadır. Devre tasarımı ile Sim Kart, GPRS modül, Anten entegrasyonu ile gelistirdigimiz sistem uzerinden veri haberlesmesi yapmaya kadar her konunun örnek kod dizaynı ile yapımında paylaşmaya çalışacağım.

 

 

Data modüller ile ilgili Türkçe ve İngilizce pek çok kaynak mevcut demek istesem de maalesef değil. Proje geliştirme esnasında özellikle kod yazımında Telit’in dokumanları dışında çok fazla bilgi kaynağı bulunmamakta.
Şimdi başlangıç aşamasından Modülün geliştirilip kullanılabilir olması sürecine kadar parça parça bölümler şeklinde proje geliştirmeyi düşünüyorum.
İlk olarak modülün özellikleri pinler konusuna gelelim aşağıda görüldüğü gibi 48 adet pin bulunmaktadır. Modülün çalışması için DC 3.8V nominal (3.22V-4.5V extended) min 2A lityum iyon pil önerilmektedir. Lityum iyon pillerin kullanımı konusunda bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Bazı durumlarda tehlikeli olabileceğini de hatırlatmak isterim.

 

 

Pinlerde görüldüğü gibi SIM bağlantı pinleri, Genel amaçlı IO lar, Anten, ses için pin gibi cihazın çok amaçlı kullanımını sağlayacak pek çok pin bulunmaktadır.

Modül alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta modüllerinde cep telefonları gibi IMEI numarasına sahip oldukları için satın alacağınız modülün kayıtlı olması gerekmektedir.

Ayrıca Alibaba gibi çin veya başka ülkelerden alacağınız modüllerin pasaport kaydı gibi problemlerle karşılacağınızı hatırlatmakta fayda var.

Modül kontrolü ise AT komutları ile sağlanmaktadır. Ayrıca python dili ile geliştirilen kütüphane ile AT komutları ile yaptığımız işi python ile yapabiliriz. Modül içerisine eklenen python MDM modülü yazdığımız kodu AT komutlarına çevirip cihazın kontrolünü daha kolay yapmamızı sağlamaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *